Ciepły montaż okien – co warto wiedzieć?

Na czym polega tzw. ciepły montaż okien? Nowoczesne okna powinny być instalowane właśnie tą metodą. Ciepły montaż poprawia bowiem izolacyjność termiczną ścian i okien. Inwestując w okna o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła, zainwestujmy również w ich jak najlepszy montaż – tylko wtedy będziemy mieli korzyści z energooszczędności okien.

Na czym polega metoda ciepłego montażu?

Najprościej rzecz ujmując, na wykonaniu trzech warstw izolacji – dlatego też bywa nazywany montażem warstwowym.
Zewnętrzna warstwa jest paroprzepuszczalna. Jej zadaniem jest wyprowadzanie wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu oraz zabezpieczanie przed przenikaniem wody z zewnątrz w czasie opadów. Wykonuje się ją z impregnowanych taśm lub folii paroprzepuszczalnej oraz z poliuretanowej taśmy uszczelniającej.

Warstwa środkowa, czyli termiczna, to pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Warstwa wewnętrzna wykonywana z folii paroszczelnej zabezpiecza izolację termiczną przed wilgocią i parą z wnętrza domu. Folię mocuje się taśmami do ścian i ościeżnic.

Ciepły montaż jest konieczny, jeżeli chcemy, by okna energooszczędne nie straciły swoich parametrów. Najważniejsze, by odpowiednio umieścić okno w ścianie w zależności od jej konstrukcji. Dobrze zaplanowany i wykonany montaż poprawia izolacyjność cieplną ściany z oknem, a jednocześnie zapobiega powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło z domu. Jeśli izolacja termiczna będzie sucha, to nie będą także pojawiać się grzyby i pleśń.

Komu zlecić ciepły montaż okien?

Zatrudniajmy do tego tylko wyspecjalizowane ekipy. Ktoś z małym doświadczeniem i brakiem szczegółowej wiedzy o tej metodzie mógłby pomylić warstwy, nieprawidłowo ułożyć folie, a tym samym wręcz pogorszyć parametry ściany i okna.
Dlatego warto korzystać z usług montażystów polecanych przez producenta. Na przykład firma REHAU, jako producent profili, prowadzi specjalne szkolenia montażowe dla firm wykonawczych. Celem tych szkoleń jest przekazanie najnowszej wiedzy specjalistycznej, połączonej często z praktyką – również na budowie. W ramach cyklu Akademii REHAU prowadzone są także szkolenia dla osób odpowiedzialnych za nadzór i odbiór robót montażowych – kierowników budów i inwestorów.