Konserwacja okien PVC

Jak często należy konserwować okna? Najlepiej dwa razy do roku. Wymagają dokładnego umycia, ale i zadbania o uszczelki oraz okucia. Podpowiadamy, jak i czym to robić? Sprawą estetyki jest mycie szyb, ale już czyszczenie profili, uszczelek i okuć ma również wpływ na prawidłową pracę okna i jego szczelność.

Jak dbać o okna?

Jeśli są mocno zakurzone, najlepiej umyć je najpierw wodą z dodatkiem detergentu, a następnie doczyścić płynem do szyb oraz miękką ściereczką. By nie pozostały smugi warto użyć irchy. Dawna metoda wycierania szyb gazetami nie jest dobra, bowiem mogą pozostawić rysy.
Dobrze umyte profile

Środki czyszczące używane do mycia profili PVC nie mogą mieć właściwości ściernych. Nie wolno używać rozpuszczalników czy innych żrących substancji, ponieważ mogą odbarwić profil lub uszkodzić ozdobną folię, jaką są pokrywane profile. Myjmy miękkimi ściereczkami, unikajmy zaś szczotek czy ostrych szpachelek. Do profili są przeznaczone specjalne preparaty czyszczące, które pozwalają usuwać mocne zabrudzenia. Najlepiej kupować je u producenta okien.

Zadbane uszczelki i okucia

Przy każdym myciu okien koniecznie myjmy dokładnie uszczelki. Od tego między innymi zależy ich żywotność. Uszczelki są narażone na działanie zmiennej temperatury, wilgoci, wody, mrozu… Jeżeli nie będą myte i zabezpieczane, pokruszą się, zesztywnieją, a więc przestaną spełniać swoją rolę.

Myjemy je czystą wodą i miękka ściereczką. Nie używajmy żadnych środków chemicznych, bo mogą spowodować uszkodzenie uszczelki. Czyste i suche uszczelki natłuszczamy silikonowym środkiem specjalnie do tego przeznaczonym. Preparat można kupić u producenta okien lub w sklepach internetowych. Również producenci okuć oferują zestawy do konserwacji, w których jest między innymi silikon do uszczelek. Dzięki natłuszczeniu będą one elastyczne, a w zimie nie przymarzną do okna.
Do oczyszczenia okuć można użyć preparatu takiego jak WD40. Następnie oczyszczone i osuszone okucia należy naoliwić. Oliwimy ruchome części okuć – często miejsca oliwienia są zaznaczone za pomocą znaczka małej oliwiarki. Możemy użyć do tego celu smaru silikonowego, smaru, oliwki do maszyn do szycia lub specjalnego preparatu sprzedawanego w zestawach do konserwacji okien.