Okna z PVC w kształcie trójkąta, trapezu, a może owalne?

Najpopularniejsze są oczywiście typowe okna prostokątne i kwadratowe. Jednak z PVC można wykonać bardzo rozmaite kształty, włącznie z wielokątami i nieregularnymi formami. Jaki mamy więc wybór? Na zamówienie projektowane są okna z PVC w różnych kształtach. Na przykład trójkątne, okrągłe, przypominające bulaje na statku, trapezowe, owalne, zaokrąglone, a nawet wielokątne i asymetryczne. Szczególnie w stylizowanych budynkach często montuje się okna z łukowatym zwieńczeniem. Takie nietypowe okna mogą mieć jedno skrzydło lub więcej, podziały pionowe, ale i poziome. Jeśli do tego dodać możliwość zamawiania ram okiennych w ponad 200 kolorach i wzorach, co proponuje na przykład firma REHAU, to wybór staje się ogromny.

Nietypowo w kuchni

W nowoczesnych wnętrzach modne stały się długie i bardzo niskie okna zwane pasmowymi. Są najczęściej montowane w kuchniach pomiędzy rzędami szafek górnych i dolnych, czyli tam, gdzie tradycyjnie układa się glazurę czy maluje ścianę. Dzięki oknom pasmowym zabudowa kuchenna staje się lżejsza wizualnie, a w pomieszczeniu jest jasniej.

Ile dopłaca się za nietypowe kształty okien?

Planując okna o nietypowych kształtach należy liczyć się z dużo wyższą ceną, niż za okna prostokątne. Zależy to przede wszystkim od stopnia skomplikowania kształtu. Przykładowo, aby wykonać okna łukowe lub okrągłe, konieczne jest wcześniejsze ugięcie profili z PVC (wykonuje się to w specjalnych gorących kąpielach glicerynowych) oraz zamówienie odpowiednio dociętych szyb i często nietypowych okuć. Dlatego warto wykonać wstępną wycenę takich okien już na etapie projektowania domu, by nie być zaskoczonym ich ostateczną ceną.