Dobre szyby w nowoczesnych oknach

Dziś standardem w nowoczesnych oknach są szyby zespolone, zwane też pakietami szybowymi. W dużej mierze to właśnie szyby wpływają na parametry całego okna, a dokładnie na jego energooszczędność. Jakie więc powinny być dobre szyby? Nowoczesne okna muszą mieć szyby zespolone, z niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug. Co oznacza Ug? To współczynnik określający ile ciepła przepływa przez 1 metr kwadratowy szyby zespolonej, gdy różnica temperatury między wnętrzem domu a otoczeniem wynosi 1 K (Kelwin). W związku z tym, im niższy ten współczynnik, tym cieplejsza jest szyba. Jeszcze do niedawna podstawowym pakietem była szyba o współczynniku Ug = 1,1 W/(m²•K). Obecnie coraz częściej montuje się szyby cieplejsze, o współczynniku Ug = 0,4-0,7 W/(m²•K). Ma to związek z rosnącą świadomością inwestorów oraz zmianą przepisów dla stolarki okiennej. Dlatego w oknach energooszczędnych, takich jak np. okna SYNEGO czy GENEO firmy REHAU, warto stosować najcieplejsze pakiety szybowe. Dzięki temu całe okno może mieć współczynnik Uw nawet 0,66 W/(m²•K).

Warto też, szukając okien do domu energooszczędnego czy pasywnego, wybrać te o współczynniku Ug maksymalnie 0,5-0,6 W/(m²•K). W tego typu budynkach izolacyjność cieplna jest szczególnie istotna.

Zestawy dwu- czy trzyszybowe?

W nowoczesnych oknach stosuje się zestawy dwu- lub trzyszybowe. W każdym z nich pomiędzy szybami jest gaz o słabej przewodności cieplnej – argon lub krypton. Jeżeli chcemy kupić okna standardowe, to wystarczą zestawy dwuszybowe, aczkolwiek całe okno powinno mieć współczynnik Uw nie większy niż 1,1 W/(m²•K), bowiem to obowiązująca dziś norma.
Budując dom energooszczędny, warto wybrać okna cieplejsze, z zestawem trzyszybowym. Okna te mają doskonały współczynnik Uw nawet 0,66 W/(m²•K), czyli mogą być stosowane nie tylko do domów energooszczędnych, ale i pasywnych. Takie na przykład są okna SYNEGO.

Z powłoką niskoemisyjną

Poszukując okien bardzo ciepłych, wybierajmy te z szybą pokrytą powłoką niskoemisyjną. Co to daje? Szkło niskoemisyjne jest pokryte z jednej strony warstwą selektywną dla różnych długości fal. Dzięki temu promieniowanie cieplne emitowane przez urządzenia grzejne, oświetlenie, a także przybywające w domu osoby, jest blokowane przez szyby i odbijanie z powrotem do budynku. Jednocześnie powłoka niskoemisyjna przepuszcza do wnętrz promieniowanie słoneczne. W efekcie w domu jest jasno i ciepło, a rachunki za ogrzewanie niższe.
Dobrze jeśli szyby są dodatkowo oddzielone ciepłą ramką dystansową wykonaną z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej. Dzięki takiej ramce mostki termiczne są ograniczone, mniejsza jest też ucieczka ciepła. Poza tym ramka zapobiega wykraplaniu się pary wodnej na szybach.