Okna z nowoczesnych materiałów

Wybór okien to przede wszystkim rozważania nad rodzajem materiału, z którego zrobione będą skrzydła i ościeżnice. Wciąż najpopularniejsze są okna z PVC i z pewnością warto je polecić. Profile z tworzyw sztucznych mają wysoką izolacyjność termiczną, zapewniają znakomitą sztywność i trwałość okna. Poznaj zalety profili okiennych z PVC oraz profili z kompozytów, będących najnowszym rozwiązaniem w dziedzinie okien i drzwi balkonowych.

Okna z tworzyw sztucznych to takie okna, w których profile skrzydła, ościeżnicy i słupka wykonane są z PVC lub, jak w systemie GENEO firmy REHAU, z tworzywa kompozytowego z dodatkiem włókien szklanych. Są trwałe, łatwe w czyszczeniu i nie wymagają kosztownej konserwacji. Mogą być produkowane w najprzeróżniejszych kształtach i kolorystyce.

Jakie znaczenie mają profile okienne?

Konstrukcja oraz jakość wykonania profili mają, obok zastosowanych szyb, decydujący wpływ na parametry okna i jakość całego wyrobu. Im lepsze profile zostały użyte do produkcji okna, tym będzie ono miało lepsze parametry cieplne, akustyczne i przeciwwłamaniowe.

Nowoczesne profile z kompozytów – tworzywa przyszłości

Tworzywa kompozytowe z włóknem szklanym sprawdzają się już od lat w technologiach lotniczych czy Formule 1, odpowiadając za stabilność elementów i związane z tym bezpieczeństwo. To wystarczająca rekomendacja odnośnie ich sztywności i niezawodności.

Głównym składnikiem nowatorskiego tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO, opracowanego przez REHAU i zastosowanego po raz pierwszy w profilach okiennych GENEO, jest doskonale sprawdzony w konstrukcjach okiennych polichlorek winylu czyli PVC*. Materiał ten jest odpowiednio wzmacniany w procesie produkcji włóknami szklanymi, tworząc niezwykle stabilny rdzeń profilu. Warstwa zewnętrzna profili GENEO o niezwyklej gładkiej powierzchni, wykonana jest z PVC.

Kompozyty nie potrzebują wzmocnień

Tradycyjne, wielokomorowe okna z PVC wymagają zastosowania elementów wzmacniających ze stali, umieszczonych wewnątrz profili w tak zwanej komorze wzmocnienia. Dzięki nim, profile uzyskują niezbędną sztywność konieczną do przenoszenia szeregu obciążeń działających na okno, między innymi obciążenia od zastosowanego oszklenia. W systemie GENEO rolę tę przejmuje profil z tworzywa kompozytowego z włóknem szklanym. Pozwala to w większości sytuacji na rezygnację ze stosowania wzmocnień stalowych. A to przekłada się korzystnie na zwiększenie efektywności energetycznej okien GENEO. Wyeliminowanie stali, która jest dobrym przewodnikiem ciepła, pozwala na uniknięcie mostków termicznych wewnątrz profili. Dla użytkownika przekłada się to na mniejszą ucieczkę ciepła z budynku, a tym samym na niższe koszty ogrzewania.

Profile z PVC – także do domów pasywnych

Profile GENEO należą do nowoczesnej generacji profili wielokomorowych. Komory te tworzą zamknięte przestrzenie powietrzne, które dzięki właściwościom izolującym powodują polepszenie parametrów cieplnych okna. W największą komorę, zwaną komorą funkcyjną, można dodatkowo wsunąć wkładkę ocieplającą Thermo. Dzięki temu, okna GENEO osiągają parametry przewidziane dla budynków pasywnych.

Zalety profili okiennych z tworzywa kompozytowego

  • Duża głębokość profili – zwana również głębokością zabudowy – wynosi 86 mm. Dzięki temu w oknach GENEO można stosować energooszczędne pakiety dwukomorowych szyb zespolonych o wysokiej izolacyjności cieplnej. Sześć wewnętrznych komór profili to również doskonała bariera przed zimnem. Dodatkowo można je wyposażyć w wewnętrzne wkładki ocieplające, wpływające na zwiększenie parametrów izolacyjności termicznej okien GENEO.
  • Wysoki poziom szczelności – optymalną szczelność okien GENEO zapewniają trzy uszczelki, umieszczone na całym obwodzie okna.
  • Niezwykła stabilność – uzyskano ją dzięki zastosowaniu nowatorskiego tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO oraz konstrukcji profili z opatentowanym zintegrowanym systemem wzmocnień IVS.

Ciepły profil – ciepły dom

Wybierając okno, szukaj profili, które zagwarantują wysoką izolacyjność termiczną. Przyniesie ci to wymierne korzyści, bo będziesz płacił mniej za ogrzewanie. Tym samym przyczynisz się też do ochrony środowiska, redukując emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Zapamiętaj – im bardziej efektywne energetycznie jest okno, tym mniej zużywasz energii i więcej pieniędzy zostaje w twojej kieszeni.