Rozmieszczenie okien w domu względem stron świata

Budując dom, przemyślmy dokładnie rozmieszczenie i wielkość okien. Przez okna od strony północnej będzie wpadać najmniej światła dziennego. Od południa z kolei nasłonecznienie będzie na tyle dobre, że pozwoli oszczędzić na kosztach ogrzewania. Rozmieszczenie okien wpływa nie tylko na koszty utrzymania domu. Ze stronami świata wiąże się także komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach.

Okna od strony południowej

Od południa wpada do wnętrza domu najwięcej promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie salonu właśnie od tej strony. Miło będzie spędzać popołudnia w pełnym światła pokoju dziennym. Natomiast od południa lepiej nie projektować kuchni, bo w niej dodatkowe ciepło z okien nie jest potrzebne, a wręcz niewskazane.
Okna od południa mogą wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu w zimie. Dlatego warto montować tu duże przeszklenia, by wpuścić jak najwięcej promieniowania słonecznego. W mniej mroźne dni słońce może tak skutecznie ogrzać wnętrza, że grzejniki nie będą musiały pracować. By efekt był jak najlepszy, ściany i podłogi powinny być z materiałów długo trzymających ciepło, takich jak beton czy kamień. Pamiętajmy także, że szczególnie w przypadku dużych przeszkleń istotna jest ich jakość, a dokładnie parametry cieplne. Im niższy współczynnik przenikania ciepła Uw ma okno, tym lepiej zapobiega stratom ciepła. Według obowiązujących norm okno może mieć maksymalnie Uw = 1,1 W/m²K. Na rynku dostępne są okna cieplejsze, a nawet takie jak REHAU SYNEGO, które mają znacznie lepsze parametry cieplne – uzyskują współczynnik Uw nawet 0,66 W/m²K.

Okna od strony wschodniej i zachodniej

Okna skierowane na wschód dobrze zdadzą egzamin w sypialni – poranne budzenie przy wschodzącym słońcu jest przyjemniejsze, natomiast wieczorem pokój będzie ciemniejszy i chłodniejszy, co ułatwia zasypianie. Również do kuchni poleca się okna na wschód.
Z kolei ani sypialnia, ani kuchnia nie powinny mieć okien na stronę zachodnią – w lecie byłoby w tych pomieszczeniach zbyt gorąco.
Jeśli chodzi o zyski ciepła wynikające z nasłonecznienia, to nie są już tak znaczące, jak w przypadku okien skierowanych na południe. Dlatego nie poleca się tu dużych przeszkleń. Montujmy okna o standardowych wielkościach, wybierając te z niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Okna na północ

Przez nie wpada do domu najmniej światła dziennego. Z tej strony można projektować pomieszczenia, które nie potrzebują dobrego doświetlenia – na przykład gabinet, garderobę, pokój telewizyjny.
Montowanie dużych okien od północy spowodowałoby zwiększenie strat ciepła. Pamiętajmy bowiem, że nawet najlepsze okna nie izolują tak skutecznie, jak dobrze ocieplone ściany.